yöresel ürünler 2018Yöresel Ürünler
 
Bilindiği üzere, 14/01/2015 tarihli ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 20/01/2015 tarihinde anılan Kanunun uygulamasına yönelik hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik 06/08/2016 tarihli ve 29793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Yönetmeliğin bir amacı da, yöresel ürünlerin üretici veya tedarikçilerine büyük ve zincir mağazalarda satışına kolaylık temin ederek bu ürünlerin korunması ve desteklenmesine yardımcı olmaktır. Yöresel ürünler yönetmelikte “… İlde üretilmesi kaydıyla, coğrafi işaretli olarak tescil edilen veya coğrafi işaretli olarak tescil edilmemiş olsa bile o yerin İl Müdürlüğünce belirlenen hızlı tüketim malı niteliğindeki ürünleri” ; hızlı tüketim malı, “gıda, içecek, temizlik ve kişisel bakım ürünleri” olarak tanımlamıştır.
Bu amaçla Bakanlığımızca ilimize özgü yöresel ürünlerin üretici ve tedarikçilerinin, İlimiz Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ziraat Odaları ve en fazla üyeye sahip tüketici örgütünün önerileri alınarak belirlenmesi istenmiştir.
İlgili kuruluşların önerileri doğrultusunda Müdürlüğümüzce oluşturulan komisyonca yapılan 18/12/2018 tarihli değerlendirmede Aksaray Tahinli Pidesi(Sade, Cevizli ve Üzümlü), Aksaray Üzüm Pekmezi, Kömbe, Eşmekaya Koyun Yoğurdu, Hakiki Karagöz Elma Sirkesi, Goji Berry, Tulum Koyun Peyniri, Ağaçören Cevizi olarak belirlenmiştir.
Bu yöresel ürünlerin üreticileri ve tedarikçileri ekli listede gösterilmiştir.
Kamuoyuna ve İlgililere saygıyla duyurulur.

 
Sıra No Ürün Üretici / Üreticiler
1 Aksaray Tahinli Pidesi Aksaray Ekmek ve Pide Üreticileri
2 Aksaray Üzüm Pekmezi Aksaray Hasandağı ve Ekecik Bölgesi Pekmez Üreticileri
3 Kömbe Sağlık Kasabası Kömbe Üreticileri
4 Eşmekaya Koyun Yoğurdu Eşmekaya Yoğurt Üreticileri
5 Hakiki Karagöz Elma Sirkesi Hakiki Karagöz
6 Goji Berry HZR Fidan Tarım Enerji Orman Ürünleri Hayvancılık San. Tic. A.Ş.
7 Gazibey Tulum Koyun Peyniri Öz Oguzlar İnşaat Nakliye Petrol Tarım ve Hayvancılık San. Ve Tic. Ltd. Şti.
8 Ağaçören Cevizi Ağaçören Yöresi Ceviz Üreticileri